sobota, 26 kwietnia 2014

Brak efektow mimo treningow?

Ćwiczysz regularnie, pilnujesz swojej diety, a mimo to efekty treningowe są jakieś takie.. niezauważalne? Dziś chcę podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami na temat tego jak przełamać taki "zastój".

Na początek zróbmy mały rachunek sumienia:

1) Jak długi jest nasz staż treningowy?
2) Czy podczas ćwiczeń czujemy zmęczenie?
3) Jak wygląda nasz zestaw ćwiczeń, czy zachowujemy zasadę różnorodności, wprowadzania zmian, modyfikacji itp?
4) Czy aby na pewno nasz jadłospis jest dopasowany do potrzeb? Czy nie nadużywamy swobody tłumacząc sobie "ćwiczę to mogę" lub co gorsza nie stosujemy diet 1000-1500 kcal
5) Czy dajemy sobie czas na regeneracje?

Sport, aktywność fizyczna (ogółem fitness) to temat rzeka.. Można by się rozwodzić, nadużywać mnóstwa zbędnych literek, popierając różne tezy badaniami, eksperymentami, doświadczeniami itp. itd. Ale weźmy pod lupę aspekty z życia wzięte, sprawdzone przez zwykłego zjadacza chleba, bez używania specjalnej aparatury.

Staż treningowy.. wspomniałam o tym na samym początku, ponieważ to istotne niemniej jak pozostałe podpunkty. Jeżeli nigdy nie ćwiczyłyśmy, nasza aktywność ograniczała się do minimum, a z WF-u regularnie były zwolnienia to nie oczekujcie zbyt szybkich efektów. Mięśnie raz zbudowane łatwiej potem odbudować, a jeżeli nie ma czego odbudowywać to warto uzbroić się w cierpliwość i nie przeglądać zbyt dużo w lustrze, gdyż w afekcie może to tylko pogłębić naszą niechęć i z pewnością zaraz dopatrzymy się kolejnych "defektów" w sylwetce.

Poczucie zmęczenia.. nie jestem żadnym terminatorem, ale jeżeli intensywność Twoich ćwiczeń jest na tyle marna, że po skończeniu możesz z wdziękiem wstać i iść na miasto bez nawet konieczności poprawienia włosów to czas najwyższy zasmakować endorfinowego szału, który dopada nas po na prawdę spełnionym i intensywnym treningu.

Różnorodność ćwiczeń.. dziewczyny, uwierzcie mi.. Codzienne wałkowanie programu Mel-B pośladki, albo Skalpel Ewy Chodakowskiej na prawdę nie jest dobrym rozwiązaniem. Pokrótkim czasie w ciele zachodzi zjawisko tolerancji wysiłku, więc fakt, iż wykonujemy już ten zestaw ćwiczeń bez trudu wcale nie powinien nas na długo cieszyć. To sygnał, aby ruszyć do przodu, zmodyfikować swoje treningi!

Jadłospis, a ćwiczenia.. dopasowany w zależności od naszych zamysłów i celów. Jak wspomniałam powyżej.. W jedną stronę źle, a w drugą jeszcze gorzej. Jednakże ten aspekt zasługuje na osobny post, gdyż to zbyt rozwiązły temat. Jeżeli naszym celem jest redukcja, warto przyjrzeć się rozkładowi kcal/makro w naszym menu.

Regeneracja.. ostatni i najważniejszy punkt. Niedoceniania przeze mnie długi czas. Wolne od treningów, albo zmniejszenie ich intensywności czasami przynosi o wiele lepsze efekty, niż wyciskanie siódmych potów dzień w dzień. Nasz organizm odwdzięczy się lepszymi efektami, gdy damy mu czas, aby mógł nad nimi popracować. Może to mniej lub bardziej istotne, ale zauważcie np. jak to jest w kwestii chociażby włosów czy cery? 
Możesz używać mnóstwa odżywek, olejków, nabłyszczaczy itp., ale nic lepiej nie zregeneruje Twoich włosów, niż 2-3 dni pozbawione kompletnie stylizacji czy jakiejkolwiek ingerencji. Co do cery.. używamy peelingów, maseczek, kremów i co tam jeszcze się napatoczy, ale dzień bez użycia podkładu, tłuszu lub innych wynalazków jest dla skóry wręcz zbawienny. Czyż nie :-)? 
Niejednokrotnie przekonałam się, że kontrolowane lenistwo jest tak samo istotne jak kontrolowane treningi. Biegałam kiedyś 4-5 razy w tygodniu (w celach redukcji) i wszystko stało w miejscu, gdy nagle ilość treningów biegowych ograniczyłam do 2-3 szybko zaczęłam znów tracić na wadzę. To samo spotkało mnie podczas wyjazdu do Austrii, schudłam tam niespodziewanie 2 kg w tydzień leniuchowania, a w dodatku wróciłam z formą i pokaźnym abs-em. W końcu z mięśni zeszła cała opuchlizna, która jest nieuchronnym elementem towarzyszącym po ćwiczeniach.

4 komentarze:

 1. Kochana, dzięki za zostawienie komentarza u mnie, bo dzięki temu trafiałam do Ciebie, a blog zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post, trzeba patrzeć z różnej perspektywy i na jedzenie i na treningi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś w tym jest, że raz zbudowane mięśnie łatwiej odbudować.
  Kiedyś trenowałem na siłowni, potem kilka lat przerwy (okazjonalnie raz na miesiąc jakieś pompki były). Teraz zacząłem trenować Kalistenikę i rosnę jak "świnia" :).
  Samo mięso :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogłoszenia Radom. Radom Lokalne
  Portale ogłoszeniowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Obywatele zaczęli wierzyć w siłę Internetu oraz wstawiają przeróżne ogłoszenia na różnorodnych portalach. To odpowiednio dzięki temu możemy w wyjątkowo błyskawiczny sposób dla przykładu coś sprzedać, bądź też choćby i kupić. W Internecie przebywa codziennie miliony osób, zatem siła takiego ogłoszenia jest wyjątkowo wielka. Wystarczy znaleźć odpowiedni portal ogłoszeniowy na jakim umieścimy swoje obwieszczenie. Prezentowanych powyżej portali jest wyjątkowo sporo. Czy na jakimkolwiek zatem zamieszczać swoje obwieszczenie? Jest wiele aspektów na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim najważniejsze jest żeby portal ogłoszeniowy był rozpowszechniony w jak największej grupie jednostek. Inaczej nie zyskamy oczekiwanych tak szybkich efektów obwieszczenia. Drugą znaczącą kwestią jest również rodzaj dodawanych obwieszczeń. Zazwyczaj za umieszczenie na portalu indywidualnego ogłoszenia musimy wydać kilka groszy. Czy jednakże warto to robić? Nie lepiej wyszukać portal ogłoszeniowy, na jakim zupełnie za darmo będziemy mogli dodać obwieszczenie? Możemy albowiem otrzymać taki sam rezultat! Jednym z takich wartościowych portali ogłoszeniowych jest Radom Lokalne, na jakim możemy zamieścić wiele interesujących ogłoszeń w różnorodnych kategoriach. Na portalu znajdują się głównie ogłoszenia z okolic Radomia. Nieruchomości, hobby oraz sport, elektronika, edukacja i książki, maszyny oraz narzędzia to tylko poszczególne z kategorii w jakich możemy znaleźć oryginalne ogłoszenia albo zamieścić w nich swoje. Zapraszamy do dodawania swoich ogłoszeń odpowiednio tu.

  OdpowiedzUsuń